Zatímco na zemi zuřila urputná bitva o nadvládu nad světem, malým na to, aby se do něj vešly všechny zúčastněné rasy, nikdo z bojovníků netušil, že stejně nemilosrdná bitva se odehrává i hluboko pod jeho nohama (tlapama). Ještěrky, oživlé houby, ohňové příšery, bludičky, zlobři, ti všichni soupeřili o to, kdo se stane neomezeným vládcem podzemí...
Small World: Underground je variací hry Small World, která se odehrává v podzemí. Nejde o rozšíření, ale o samostatnou hru, která má totožná pravidla (až na několik novinek), ale jinou mapu, rasy a jejich zvláštní schopnosti. I zde si hráči vybírají rasy, s nimiž pak bojují o nadvládu nad světem a získávají body za ovládnutá území.
Příprava hry
Na stůl se položí hrací deska s mapou pro stanovený počet hráčů, vedle ní se vyloží 5 náhodně vytažených destiček ras a ke každé z nich se přiloží vylosovaná destička zvláštní schopnosti, kterou bude mít tato rasa v této hře. Každá rasa má jednu zvláštní schopnost sama o sobě, takže ve hře má každá rasa dvě zvláštní schopnosti. Každý hráč si na začátku vezme 5 mincí.
Průběh hry
Každý hráč si v 1. kole zvolí jednu rasu (pokud si nezvolí tu první, musí na každou přeskočenou položit 1 minci, kterou získá hráč, který si tu rasu následně zvolí), vezme si stanovený počet žetonů rasy a s nimi pak dobývá jednotlivá území na mapě. Každý hráč ve svém kole začíná pokládat své žetony kdekoli od okraje mapy a pokračuje na sousední území. Na dobytí každého území je potřeba o 2 žetony více, než kolik žetonů soupeře nebo domorodé rasy na něm již leží (na prázdné území tedy stačí 2). Je-li dobyto soupeřovo území, soupeř jeden z žetonů na něm ztrácí a ostatní si rozmístí na jiná svá území. Ke konci kola hráči mohou zbýt žetony, jejichž počet na dobytí žádného dalšího území nestačí. S nimi se může pokusit dobýt jedno území za pomoci hodu kostkou (je šestistěnná a jsou na ní tři nuly, jednička, dvojka a trojka) a pokud součet hodu a žetonů dosáhne potřebného počtu, území je dobyto.
Na konci kola po dobývání si hráč může své žetony libovolně přeskupit mezi dobytými územími, načež za každé své území získá 1 minci, přičemž mnoho zvláštních schopností ras přináší další mince (např. za dobyté území určitého druhu). Pak hraje další hráč.
Časem v průběhu hry dojde k tomu, že hráč obsadil příliš mnoho území a na dobývání dalších mu již nezbývají žetony. Pak může nechat svou rasu přejít do úpadku. V kole, v němž přechází do úpadku, nepřesunuje žetony, ale na každém svém území nechá pouze jeden žeton, který otočí rubem nahoru. Rasa v úpadku nadále přináší mince za území, nelze s ní však už hýbat a její zvláštní schopnosti nefungují (až na několik výjimek). V příštím kole si hráč zvolí novou rasu z vyložených a začne dobývat znovu od začátku.
Rozdíly oproti původnímu Small Worldu
Výše popsaná pravidla jsou totožná s původním SW. Underground však přináší kromě nové mapy a ras následující novinky, které v původním SW nebyly:
- Podzemní řeka. Namísto moří z původního SW je mapa Undergroundu v polovině přeťata podzemní řekou, rozdělenou na několik území. Na tato území lze vstoupit a na jeho dobytí stačí jeden žeton (resp. o 1 více, než kolik už tam je), ale při přeskupování jednotek na konci kola na něm hráč nesmí zůstat, řeku tedy lze v hracím kole pouze překročit. Znalce původního SW asi nepřekvapí, že existuje rasa (krakeni), která na řece zůstat smí.
- Artefakty. Na některých územích jsou od začátku dva žetony domorodé rasy (obrázky na těchto žetonech jsou různé, ale herně jsou všechny stejné), po jejichž porážce se na území objeví náhodný artefakt. Ty jsou dvojího druhu: speciální místa, která zůstávají na stejném území po zbytek hry, a relikvie, které může jejich vlastník přesunout na jiné své území. Artefakty poskytují onomu území určitou výhodu (bod, jednodušší dobývání sousedních území atd.). Samozřejmě dobyde-li někdo soupeřovo území s artefaktem, získá i tento artefakt.
Konec hry
Hra končí po stanoveném počtu kol v závislosti na počtu hráčů (čím více hráčů, tím méně kol). Kdo má na konci nejvíce mincí, je vítězem.